Prof. Dr. Cihat Ünlü

1979 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden (AÜTF) mezun oldu ve asistanlık eğitimini AÜTF ve Hannover Üniversitesi Obstetrik ve Jinekoloji Bölümünde 1986 yılında tamamladı.

Almanya’da özellikle IVF, endoskopik cerrahi ve infertilite alanlarında eğitim gördü. Dr.Ünlü Türkiye’nin en büyük IVF merkezlerinden biri olan AÜTF Tüp Bebek Ünitesi’ni kurdu ve uzun yıllar yönetti. Dr. Ünlü ayrıca Ankara Üniversitesi Dörtyol Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölümü’nü kurarak 5 yıl süresince müdürlüğünü üstlenmiştir.

Endoskopik Cerrahi kariyerine diagnostik laparoskopi operasyonlarıyla 1981 yılında başladı. Dr.Ünlü, Ankara Üniversitesi Endoskopik Cerrahi Ünitesinin kurucularından olup, toplam 3000’den fazla laparoskopik operasyonu gerçekleştirdi. Adneksiyel kitleler, myomlar ve tubal patolojiler asıl ilgi alanlarını oluşturmaktadır.

14 – 17 Eylül 2005 tarihlerinde San Diego – Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen 9.International SLS (Society of Laparoendoscopic Surgeons) kongresinde “Onursal Başkan” seçilmiştir.

Dr. Ünlü, üreme tıbbı ve infertilite alanlarındaki en önemli dernek olan European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) Danışma Kurulu’nda ülkesini defalarca temsil etmiş ve çeşitli aktivitelerinde aktif rol almıştır.

2002 yılından itibaren her yıl farklı bir Ortadoğu ülkesinde düzenlenen MEFS (Ortadoğu Jinekolojik Fertilite Derneği) Kongresi ile diğer çeşitli kurs ve seminerlerine aktif olarak katılmış, Avrupalı ve Amerikalı meslektaşlarıyla bölgede eğitim ve öğretim faaliyetlerinin düzenlenmesinde rol almıştır.

Halen Türk Alman Jinekoloji Eğitim Vakfı’nın başkanıdır ve her yıl çok sayıda Türk ve Alman meslektaşına burs verilmesini sağlamaktadır. 1995 yılından beri Alman meslektaşları ile birlikte her iki yılda bir uluslararası jinekoloji ve obstetrik kongresini düzenlemektedir. Yirmi yıldan beri yapılan bu kongrelerin sonuncusu, 12. Türk Alman Jinekoloji Kongresi Mayıs 2018’te Kıbrıs’da 52 farklı ülkeden 1200’den fazla katılımla düzenlenmiştir. Bu ulusal kongrelerin kazanımlarıyla, Dr. Ünlü yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kliniklerde 50 başarılı Türk jinekoloğunun burslu olarak eğitim görmesini sağlamıştır. Prof. Dr. Ünlü, ayrıca Türkiye’nin farklı şehirlerinde beş sosyal sorumluluk projesi organize etmiş ve yönetmiştir. Bu projelerde tamamı ücretsiz olarak halkı bilinçlendirme toplantıları ve sağlık profesyonelleri için bilimsel toplantılar, komplike cerrahi operasyonlar ile SB Kanser Daire Başkanlığı desteğiyle meme ve rahim ağzı taramaları organize edilmiştir. Ek olarak, çok sayıda bilgisayar, ultrasonografi cihazları ve çeşitli tıbbi cihaz üniversite ve devlet hastanelerine bağışlanmıştır.

2007 yılında Türk ve Alman tıbbına yaptığı katkılar dolayısıyla Alman Devleti’nin en büyük nişanı olan “Liyakat Nişanı” kendisine Federal Alman Cumhurbaşkanı tarafından takdim edilmiştir. Ayrıca, 8 – 11 Ekim 2014 tarihlerinde Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen 60. Ulusal Alman Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde kendisine Türkiye’yi temsilen “Ömür Boyu Onursal Üyelik (Korrespondieren Mitglied)” unvanı verilmiştir.

Aynı yıl içerisinde ESIDOG (European Society for Infectious Diseases in Obstetrics and Gynaecology)  Yönetim Kurulu üyeliğine atanmış ve Türkiye Bölgesel Başkanı ilan edilmiştir. Dr. Ünlü, ayrıca Minimal İnvaziv Cerrahi alanında çok sayıda yeniliğe imza atan NESA (New European Surgical Academy) kurucu üyelerindendir.

Dr. Ünlü, Acıbadem Üniversitesi ve Acıbadem Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümlerinin kurulmasında aktif rol almış ve Ekim’2005 den itibaren Acıbadem  Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Direktörü olarak çalışmaktadır.

Dr.Ünlü, 105’den fazla bilimsel makale ve 16 kitap bölümünde yer almış, 300’ün üzerinde ulusal-uluslararası kongrede sunum yapmış ve jinekoloji alanında çok sayıda uluslararası dernekte aktif olarak çalışmaktadır.

Journal of the Turkish- German Gynecological Association’ ın baş editörüdür. JTGGA, meslektaşlarımız tarafından yakından takip edilen ve jinekoloji, obstetri ve üreme tıbbı konusunda çok sayıda çalışmanın yayınlandığı uluslararası camiada kabul gören bir dergidir. 14 yıldır yılda dört kez yayınlanan dergi, son olarak saygın veri tabanlarından PubMed’e kabul edilmiştir.

Konuşmacı Detayları