Prof. Dr. Vefik Arıca

Siirt doğumlu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca ilk, orta ve lise eğitimini Siirt’te tamamladı. Siirt lisesinden mezun olduktan sonra Çapa Tıp Fakültesini dereceyle tamamladı. Beykent Üniversitesi İşletme Anabilim Dalında yüksek lisans yapan Arıca’nın bilimsel çalışmaları arasında; 160 yurt dışı ve yurt içi bilimsel makale, yurt dışında ve yurt içinde 50’den fazla bilimsel kongrede konuşma, oturum başkanlığı, kongre başkanlığı, kongre sekreterliği ve bilimsel düzenleme kurulunda aktif görevler yer alıyor.
İstanbul Tıp Fakültesini (Çapa Tıp Fakültesi) dereceyle bitirdikten sonra Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığı ihtisasını da İstanbul Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bitirerek göreve başladı.
İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi dışında İstinye Devlet Hastanesi, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi farklı hastanelerde görev aldı.
Hacettepe Üniversitesinden 33 yaşında Doçentlik ünvanını, 38 yaşında İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Profesörlük ünvanını aldı.
TÜBİTAK projelerinde koordinatörlük de yapan Vefik Arıca, 2012 yılında Türkiye’de en fazla bilimsel yayın ve makale yazan genç bilim insanı ödülünü 2 yıl üst üste aldı.
2016 yılında TÜBİTAK tarafından “En iyi Proje Ödülü” ve 2017 yılında New York Üniversitesi tarafından “Uluslararası Üstün Başarı Ödülü” nü aldı. 2018 yılında “Yaşam Boyu Onur Ödülü” ne layık görüldü.
Bilimsel eserleri arasında 19 adet bilimsel kitap, 131 bilimsel makale ve yayın, ulusal ve uluslararası bilimsel kongrelerde çok sayıda konuşmacı ve oturum Başkanlığı, birçok dergide bilimsel hakemlik görevi yer almaktadır.
Daha önce Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanlığını görevini de yerine getiren Arıca, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevinin yanında Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı görevine de devam etmektedir.
Covid-19 Pandemi Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Vefik Arıca Pandemi döneminde ulusal gazete ve televizyonlarda çok sayıda doğru ve yerinde bilgilendirmeleriyle dikkatleri üzerine çeken Arıca halen Sabah gazetesi, tibbiyebulteni.com gibi sağlık sitelerinde bilimsel sağlık yazıları yazmaktadır.
Konuşmacı Detayları
  • Adres
    Yalova Üniversitesi
Konuşmacının Eğitimleri
Benzer eğitimler burada görüntülenmektedir.