Prof. Dr. Acar Koç

Prof. Dr. Acar KOÇ 1956 yılında Ankara’da doğmuştur.

Orta öğretimini 1974 yılında Konya Maarif Koleji’nde tamamlayarak 1974 yılında mezun olmuştur.

Yüksek öğretimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlayarak 1980 yılında Tıp Doktoru unvanını almıştır.

Askerlik hizmetini İzmir Narlıdere İstihkam Tugayı’nda tamamladıktan sonra, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında 1982-1988 yılları arasında uzmanlık eğitimini almış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Zorunlu hizmetini Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık Eğitim Merkezi’nde tamamlayarak 1990 yılında Ankara Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’na uzman kadrosu ile başlamıştır. Bundan sonraki bilimsel kariyerine aynı kurumda devam etmiş ve 1992 yılında Yardımcı Doçent olmuş ve Finlandiya Turku Üniversitesinde Perinatoloji alanında çalışmalar yapmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra 1994 yılında Doçent ve 1999 yılında profesör olmuştur. Prof. Dr. Koç yaptığı çalışmalarla, 2011 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Perinatoloji Yan Dal Uzmanlığı Sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Halen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda Perinatoloji Kliniği’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Prof. Dr. Koç Türkiye’de Perinatoloji biliminin gelişmesi amacıyla çalışmalar yapmış ve bu amaçla Türkiye Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Deneği’nin kurucuları arasında yer almış ve 2007-2009 dernek başkanlığı görevini üstlenmiştir. Ayrıca Perinatoloji Yan Dalının oluşturulmasından sonra Perinatoloji Uzmanları Derneğinin kurucu üyeleri arasında yer almıştır. Güney Doğu Akdeniz ülkelerinin katılımıyla kurulan Southeast Mediterrenean Society of Perinatal Medicine derneğinde de çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyesi, sayman ve eğitimden sorumlu üye olarak görev almıştır. Bu derneklerin düzenlediği kongre ve seminerlerde gerek organizasyon çalışmalarına katılmış ve gerekse konuşmacı ve eğitimci olmuştur.

Prof. Dr. Koç Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından oluşturulan Perinatoloji Müfredat Belirleme Komisyonu üyesi olarak çalışmış olup 2012 yılından itibaren adı geçen komisyonun başkanlığını yürütmektedir. Yine Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan çeşitli protokollerin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Ayrıca Halk Sağlığı Kurumu “Anne Ölümlerini Önleme Merkez Komisyon” üyeliği, ve aynı kurum tarafından gerçekleştirilen ve Kadın Doğum uzmanlarının eğitimine yönelik “Acil Obstetrik Bakım Kursu” eğiticiliği görevlerini yürütmektedir.

Prof. Dr. Koç, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde de çeşitli yıllarda birtakım idari görevler üstlenmiştir. Bunlar arasında Fakülte Kurulu üyeliği, Etik Komisyon Üyeliği, Cinsiyet Belirleme Komisyonu üyeliği ve Cebeci Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı sayılabilir.

Prof. Dr. Koç pek çok ulusal ve uluslararası dergide editörlük ve hakemlik yapmakta olup çeşitli dergilerde yayınlanmış bilimsel makaleleri ve kitap bölümleri vardır.